Úvod

Milý/á čitateľ/ka,

ak čítate tieto riadky, vedzte, že ste sa stali súčasťou istého špecifického experimentu. Môžete z neho kedykoľvek anonymne vycúvať. Stačí, ak prestanete čítať. Ale skúste si to rozmyslieť.

Prečo vznikla stránka „Život ako príbeh“?

Pretože som blázon do histórie. Je to bezodná studnica tých najzaujímavejších, najsilnejších a najfascinujúcejších ľudských príbehov. Existuje množstvo stránok, na ktorých si môžete prečítať recenzie na knihy, filmy, divadelné predstavenia a pod. Aké však máte možnosti, keď sa chcete dozvedieť niečo viac o autoroch kníh, či o iných umelcoch a velikánoch z minulosti? No, aj ja viem, že nejaké sú: Wikipédia, ťaháky, referáty a.t.ď. Wikipédia je super, ba priam vynikajúca najmä ako zdroj perfektných obrázkov, ale som presvedčená o tom, že si zaslúžite viac a pevne dúfam, že viac aj potrebujete.

Tento rok by som mala ukončiť štúdium histórie a trochu sa bojím obrovského množstva vecí. Okrem iného mám hrôzu z toho, že história prestane byť súčasťou môjho života. A tak som sa rozhodla zabiť dve muchy jednou ranou. Vysvetlím  to.

Napísala som knihu, ktorá aj čoskoro vyjde. V takomto prípade múdri ľudia odporúčajú vytvoriť novovzniknutej knihe webovú stránku, niečo ako osobnú vizitku knihy a jej autora. Videla som také kúsky a musím priznať, že som prišla do rozpakov. Nevedela som si predstaviť, ako môže jedna takáto stránka len s obálkou a recenziou knihy prezentovať tak veľa – veď to isté môže čitateľ vidieť aj v hociktorom internetovom kníhkupectve. Rozhodla som sa teda prezentovať trošku viac. Niečo, čím posledné roky žijem.

Na tejto stránke si môžete prečítať životné príbehy ľudí, ktorých možno označiť ako velikánov. Je to o niečo ťažšie, ako napísať recenziu na jednu knihu. Na niektoré informácie totiž musíte vyslovene poľovať, ale aj napriek tomu sa to nie vždy podarí. Podľa možností treba mať rôzne zdroje, aby ste si mohli vytvoriť ucelený obraz o tom-ktorom človeku. Ale aj to sa nie vždy dá. Zároveň sa snažím písať príbehy čo možno najpútavejšie, ale zároveň stručne. Dobre viem, že väčšine ľudí sa nechce čítať dĺĺĺhééé, nudné a suché odborné články.

Perfektný zdroj príbehov z minulosti je aj stará tlač. V sekcii „staré novinky“ si ich môžete zopár nájsť. Neprepisovala som ich do „súčasnej“ slovenčiny. Pôvodný pravopis sa Vám možno bude zdať úsmevný, ale verím, že štylistika, slovná zásoba a výber slov redaktorov z prvej polovice minulého storočia Vás očarí podobne ako mňa.

V sekcii „novinky“ sa nachádzajú informácie o mojej knihe. No a v „mojom spisovateľskom príbehu“ som sa Vám plnohodnotne predstavila. Ďakujem Vám za pozornosť a prajem príjemné čítanie.

S pozdravom

Veronika Halgašová

Website Powered by WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: